Moje cesta do Koala Creative Community - mé online „univerzity“
Pokud sledujete moje sociální sítě, slyšeli jste nějakou mou přednášku nebo ode mě něco četli, určitě jste zaznamenali, že se často zmiňuji o mezinárodní hudební komunitě. Říkala jsem si, že bude praktické napsat stručný článek o tom, co to vlastně je a jak to funguje. Začnu svým příběhem, jak jsem se do komunity dostala, protože možná uvidíte, že zapojit se do něčeho takového není tak složité, jak se může na první pohled zdát :)
Chřipka a Koala
V červenci 2022 jsem hned na začátku léta onemocněla. Bylo mi fakt mizerně, ale víte co. Pro mě je fakt těžké nic nedělat. Naposledy, když jsem byla takhle nemocná, tak jsem se naučila počítat na prstech ve dvojkové soustavě... Nějakou dobu už jsem měla nainstalovanou aplikaci Koala Sampler. Do této doby jsem si myslela, že je to spíše hračka pro děti. Využívala jsem ji na svých koncertech, kde jsme do ní s dětmi nahrávaly třeba zvuky žab a vytvářely z toho doprovod k písničce. Tím jsem se chtěla pochlubit ve Facebookové skupině Koala Sampleru, kterou jsem začala sledovat. Všimla jsem si, že lidi tam v té appce dělají ale mnohem zajímavější věci! A tak jsem si říkala, že bych se mohla vleže mrknout na nějaké tutoriály a trochu do toho proniknout.
Moje první vystoupení s Koalou
Výbuch mozku a pozvání do komunity
Začala jsem (pořád vleže) s tou Koalou trochu experimentovat. Protože jsem neměla nic jiného, nahrávala jsem pouze zvuky, které jsem udělala pusou nebo svým hlasem. Skládala jsem to za sebe a najednou... Najednou tu byla... No celá písnička!!! To bylo úžasné, vždyť tohle jsem přece vždycky chtěla! První dílko, co jsem vyrobila, se mi nepodařilo správně nahrát. To druhé už ano a zveřejnila jej ve skupině. Brzy se mi tam ozval jeden, nyní už kamarád Danny, který mě pozval do komunity s tím, že se každý týden mohu účastnit nějakého vysílání písniček - Koala Beatcastu, kam bych mohla posílat i ty svoje. No, první moje reakce byla, že to teda ani náhodou :D Jsem přece takový amatér! A posílat někam něco jako do zahraničí a tak... Přišlo mi to strašně nereálné a takové jako... výjimečné? A tím pádem nepatřičné. Ale pak jsem si řekla, že přeci stojí za to zkoušet nové věci, a tak jsem do toho šla. Přidala jsem se na Discord, kde jsem si připadala jak největší ztracenec a vetřelec, co tam nemá absolutně co dělat. Ale všichni byli nesmírně laskaví, díky čemuž se postupně otřepala.
Dannyho pozvánka k zapojení se do komunity
První písnička v Koale, kterou jsem sdílela ve skupině
První příspěvek do Flip Challenge a jak to vlastně funguje
Každý pátek pozdě večer probíhá online show na Twitchi a YouTube, kde si pouštíme výsledky z týdenní výzvy, tzv. Flip Challenge. Funguje to tak, že po tomto živém vysílání je zveřejněný nějaký zdroj zvuku (písnička, soubor samplů vytvořených komunitou nebo instrukce, jak si vybrat vlastní sample), se kterým máme nadále po zbytek týdne pracovat a vytvořit z něho písničku zcela novou - tzv. flip. Pravidlem je, že se musí aspoň trochu použít Koala Sampler, ale jinak každý pracuje podle svého stylu. A to je super, protože to vede k obrovské pestrosti a pak i velké vzájemné inspiraci. Hotovou písničku nebo video pak posíláme na e-mail zakladateli a šéfovi komunity Rémimu, což je Francouzský rapper žijící v Mexiku - aby to náhodou nebylo málo zajímavý :) Ten pak písničky pouští a živě komentuje, během toho my ostatní sdílíme své názory v chatu.
Když jsem dělala svůj první flip, ani jsem nevěděla, co to vlastně je a musela jsem si to vygooglit :D Vejít se do předepsaných dvou minut a dodržet deadline bylo strašně těžké, a tak jsem svůj výsledek poslala v takovém rozpracovaném stavu s narychlo vytvořeným, hloupým videem ve Stop Motion Studio. Když přišel na řadu, úplně mi tlouklo srdce... To bude ostuda! Uaaaa! Ale setkalo se to s nadšenými reakcemi, které mě opravdu hodně povzbudily do dalšího tvoření.
Můj první příspěvek do Flip Challenge
Moje online univerzita, aneb jak se můžeme učit v 21. století
Myslím, že do komunity ještě nikdy nepřišel nikdo tak zoufale neznalý všeho ohledně elektronické hudby a tvorby hudby obecně. Discord se na nějakou dobu proměnil na Barušino Help and Support centrum. Jako vážně.... O to více, když jsem si pořídila iPad. Lidé mi pomáhali se vším - od toho, kde zmáčknout nějaký základní čudlík, až po to, jak správně postupovat při míchání a masteringu nebo jakou si vybrat zvukovku a kabely (takhle jsem jim vyjádřila svou vděčnost). Probíhalo to jak v chatech na Discordu, tak i prostřednictvím videohovorů. Dosud jsem tvrdila, že v dnešní době se můžeme prakticky všemu, co potřebujeme, naučit pomocí YouTube. Změnila jsem názor... Hudební produkce byla už tak složitým tématem, že jsem potřebovala živé lidi. Hlavním problémem bylo to, že nevím, co nevím... A tudíž jsem si to nemohla najít. Prostě bez toho, aby mě vzal někdo za ručičku a vším mně provedl, což komunita udělala společnými silami, bych se nedostala nikdy tam, kde jsem teď. A nemluvím pouze o technické stránce, ale také o jejich neustálém povzbuzování a oceňování mé práce, bez kterého bych se do toho nikdy nepustila.
A víte co? Došlo mi, že tohle je mnohdy prostředí, ve kterém se pohybuje dnešní mládež. Představte si, že se díky vnitřní motivaci a pomoci lidí z celého světa dokážete během roku naučit něco, na co byste jinak potřebovali vysokou školu. Jste na Discordu, na YouTube a dalších sociálních sítích, kde vidíte tento potenciál, a pak vkročíte do školy, sednete si před tabuli a otevřete si učebnici na straně 26. Chápete, co se tím snažím říci? Je to na dlouhou diskuzi, nicméně si myslím, že mít vhled do tohoto světa může být velice osvěžující pro každého pedagoga, kterému záleží na smysluplnosti jeho výuky. A také si se domnívám, že právě tyto možnosti internetu bychom měli dětem ukazovat. Nemluvě o tom, jak je možné spolupracovat napříč kontinenty. Proto se mi také líbí náš název, který krásně odráží to, kým jsme - kreativní komunita.
Možná si říkáte: „No jo, ale na to všechno je potřeba angličtina!“ Ano. Je. Občas s trochou nadsázky říkám, že kdybych si měla vybrat jeden jediný předmět, který se ve škole bude učit, bude to právě angličtina právě proto, jak strašně hrozně moc nám otevírá svět! Nicméně, výuka anglického jazyka ve škole mi sice dala základy, ale rozhodně ne takovou úroveň, která by mi tohle umožnila. Myslím, že to, co mi pomohlo se v angličtině posunout, by také stálo za samostatný článek. Určitě jej brzy sepíšu. Nicméně, právě i to, že se s někým reálně anglicky bavíte, vás raketovým tempem posouvá dopředu. A čím dál častěji se setkávám s dětmi, které se právě takto, spolu se sledováním videí a hrami, anglicky samy naučily.
A poslední bod v této nejdelší kapitolce: Víte, kolik věcí jsem se už dozvěděla o jiných kulturách a zemích? S některými kamarády si pravidelně posíláme fotky a videa, a tak si ukazujeme, jak to v různých místech naší země vypadá. Nebo si posíláme ukázky tradičních pokrmů, bavíme se o podnebí, charakteristických znacích národa, kulturních zvycích a událostech, svátcích, jazycích, historii... Myslím, že jsem za celý svůj život neměla tak zvládnutý zeměpis, jako teď. (A myslím, že nikde nenajdete skupinu cizinců, co toho tolik vědí o České republice :D ).
Moje první online hodina pod vedením Hegrinda z Německa,
s asistencí Peta Sasqwaxe z UK, Dannyho (aka Funksmaname)
z NZ a Grainze z USA
Moje první spolupráce
Zanedlouho poté, co jsem se do komunity zapojila, se mi ozval jeden týpek z Anglie s uměleckým jménem Dasgoods, jestli bych s ním nechtěla spolupracovat. Vůbec jsem si neuměla představit, co to vlastně znamená a jak to jako uděláme! A navíc... MĚ někdo žádá o spolupráci? Cože?! No, tehdy jsem ještě nechápala, že jsem v komunitě jen jedna z mála vokalistů a jediná s ženským hlasem. Byla jsem z toho tak nervózní, poprvé si s někým psát osobně a muset se snažit být nějak proaktivní... A hlavně! Ježkovy voči! Nahrávala jsem mu, tenkrát ještě na počítači do Audacity, svoje vokály - surové, neschované za nějakou jinou hudbou... Do toho jsem mu poslala ještě takové jako blbinky typu „padada pam pa bl bl blee“. Musela jsem překonat neskutečnou dávku studu. Tohle byl pro mě zásadní zlom v překonání jakéhokoliv ostychu v mé tvorbě online obsahu a schopnosti experimentovat se svým hlasem před lidmi. A doteď jsem za to, mému nyní již velkému příteli Darrenovi, moc vděčná. Nejvíc mě ale fascinovala skutečnost, že jsem mohla něco vytvořit spolu s někým, kdo žije tak daleko ode mne. Navíc to bylo vlastně tak jednoduché! I proto bych chtěla do komunity dostat děti, aby si tohle mohly také vyzkoušet.
Moje první mezinárodní spolupráce s D'n'B bláznem
jménem Dasgoods
První show, kterou jsem měla na starosti já - aneb jak se to vyvinulo
Jistě už chápete, proč jsem v naší komunitě, která byla navíc výjimečná vzájemnou laskavostí a rodinnou atmosférou, viděla obrovský potenciál. Proto jsem se rozhodla začít v ní trochu pomáhat. Výhodou bylo, že Rémimu se mnohem lépe komunikuje ve francouzštině a já jsem tedy aspoň mohla tu svou oprášit. Protože se živí jako učitel francouzštiny, rozhodla jsem se stát jeho žákyní. Což také pomohlo k tomu, abychom spoustu věcí ohledně komunity měli kdy pořádně probrat. Začala jsem vytvářet další obsah, diskutovat s Rémim o organizaci a dalších věcech a nakonec se stala i jedním z administrátorů na Discordu a dalších sociálních sítích. Nedávno mi Rémi oznámil, že dokonce povedu stream, protože on bude pryč. Tak jsem si sehnala i nějaké hosty a... no... Dopadlo to tak, že stream trval čtyři hodiny 🙈. Ale bylo to fajn a chystám se pomoci se streamy v neděli večer na jiný druh challengí, které se pro nás Evropany odehrávají v mnohem lepším čase.
Jak se přidat do komunity?
Ideální je připojit se na náš Discord server. Kliknetě na tento odkaz - pozvánku na server. Je nastavená tak, že vás rovnou přivede do seznamu chatů v jiném než anglickém jazyce. Klikněte do toho česko-slovenského, a tam už na vás budu čekat já (Rooshie) a můj český kamarád Tomáš (Naril). Se vším vám moc rádi pomůžeme, zvláště, pokud jste na Discordu noví. A Tomáš ví vždycky všechno, takže...
Pokud nemáte Discord nainstalovaný v mobilním telefonu, instalaci vám to nabídne. Na počítači je možné otevřít Discord v prohlížeči, ale aplikace je praktičtější.
Nemusíte se bát přidat i nezletilé. Komunita se chová docela slušně :D Ve skutečnosti se výzev zúčastňují občas i děti nebo teenageři a rádi bychom jich tu viděli více.
Zde je také odkaz na rozcestník všech odkazů na naše sociální sítě, kde také naleznete aktuální sample a další informace.
Pokud byste si přáli článek komentovat, můžete tak učinit na mé Facebookové stránce, kde je článek sdílen :)